Sváteční atmosféra jako by sama vybízela k dobrým skutkům. Důkazem toho je i úspěšná sbírka na tříletou Justýnku Svobodovou z Pardubic, která trpí Williamsovým syndromem, genetickou vadou, s níž se ročně narodí dvacet tisíc dětí.

Justýnka trpí středně těžkou mentální retardací, centrálním hypotonickým syndromem, zvýšenou koncentrací vápníku v krvi a astigmatismem. Má zúženou plicnici, špatné postavení zubů a na pravé ruce srostlé předloketní kosti. Má i citlivý sluch. Na některé zvuky reaguje tak, že si zacpává uši nebo pláče. Celý den musí Justýnka nosit pleny, potřebuje pomoci s oblékáním, jídlem, zkrátka se vším. Mentálně je totiž na úrovni dětí ve věku třinácti až čtrnácti měsíců.

Péče o Justýnku stojí velkou sumu peněz. Osobní asistence ve školce vyjde na třicet tisíc korun za půl roku. Justýnka však potřebuje asistentku i na odpolední rehabilitace. Rovněž musí podstupovat celou řadu terapií. Její maminka Pavla Šklíbová navíc vychovává Justýnku a její dva bratříčky sama a sociální dávky rozhodně všechny nutné náklady nepokryjí. A právě proto se stále koná charitativní sbírka, která má hned několik částí. První z nich je sběr víček od PET lahví, džusů a mléka. Ty pak od Justýnčiny maminky vykoupí olomoucká firma na zpracování plastu.

„Na zaplacení půl roku rehabilitací potřebujeme dvě tuny víček, deset víček přitom váží dvacet dekagramů. Víčka váží málo, ale zabírají velký prostor, proto nám v domě zapůjčili i sklad. V současné době si myslím, že tunu víček už bychom mohli mít,“ uvedla Pavla Šklíbová. Do sběru se totiž kromě spousty rodin zapojily i celé školní třídy. Akce však stále nekončí, poslední výkupní den je až 31. května příštího roku. Úspěšný kalendář Speciální akci si na podporu Justýnky připravily také členky ženského hokejbalového týmu HC Jestřábi „Roštěnky“ Přelouč, které nafotily charitativní kalendář. Ten je možné zakoupit na zápasech zimní ligy na hokejbalovém hřišti v Přelouči a objednat si jej můžete také na e-mailové adrese: rostenkyprojustynku@seznam.cz.

„Podařilo se nám prodat zhruba sto kalendářů a vybrat přibližně šestnáct tisíc korun. Někteří lidé totiž za kalendář zaplatili víc, než byla jeho cena, nebo si ho vůbec nevzali a jen přispěli na Justýnku,“ popsala členka týmu Romana Polednová s tím, že tato akce měla mnohem větší úspěch, než se původně očekávalo.

Z nápadu byla nadšená i maminka Justýnky. „Je to neskutečná pomoc. Holky se rozhodly pomoci někomu, koho ani neznají, což je krásné.“

Z vybraných peněz by Pavla Šklíbová ráda Justýnce zaplatila terapie, osobní asistentku a nějaké hračky. Zároveň by byla ráda, kdyby jí zbylo i něco do budoucna. „Brzy mi končí rodičovská dovolená a těžko mě se třemi dětmi vezmou do práce, když je na tom Justýnka tak, jak je. A to se nikdy nezmění… Každou pomoc však vítám a jsem za ni vděčná,“ prohlásila maminka. Pomoci Justýnce můžete i jakoukoli finanční částkou, číslo bankovního účtu je 160453973/0600.

Vyšlo v Pardubickém deníku 27. prosince 2012

zbývá
638
slov
4 minut