Vzácný nález překvapil pardubické archeology pod Kunětickou horou. Objevili totiž tři vzácné žárové hroby germánských bojovníků. V jednom z nich dokonce našli přibližně 1800 let staré železné kopí.

„V té době pokládali zemřelé na pohřební hranici i s výbavou. Právě díky ní jsme poznali, že se jednalo o bojovníka. V hrobech ale nacházíme i různé korálky a podle šperků předpokládáme, že tito lidé sem přišli z Polska. Více ale budeme vědět až poté, co nálezy zpracujeme v laboratoři," uvedl vedoucí archeologického průzkumu Tomáš Zavoral.

Samotný fakt, že se kopí vůbec dochovalo, je dost nečekaný. „Pomohlo, že kopí prošlo žárem na hranici. Železo je pak více odolné a žár ho v podstatě zakonzervuje. Překvapivé je to i vzhledem k častému vykrádání. Existuje totiž spousta lidí s detektorem, kteří prostě jen vykopou díru, nalezený artefakt prodají a informace, že jej nalezli v hrobě, zkrátka zmizí," poznamenal Tomáš Zavoral.

Nalezené cennosti si zájemci budou moci prohlédnout v archeologické expozici, kterou pracovníci Východočeského muzea (VČM) Pardubice chtějí otevřít příští rok. Kromě vzácného kopí by se v něm měly objevit také urny či replika hrobu.

O zajímavé nálezy obecně nemají v poslední době pardubičtí archeologové zrovna nouzi. Díky rekonstrukci třídy Míru v květnu objevili hned několik zajímavých památek. Například mince, keramiku či sklepní prostory. „Z hlíny, kterou odtěžíme, vybíráme nálezy. Nejčastější jsou keramické střepy, zvířecí kosti, sklo, kovové artefakty, ale už se našly dokonce i nějaké mince. Ty jsou dobrým datačním materiálem. Všechny artefakty půjdou do muzea na další zpracování," řekl archeolog Petr Kindelmann.

Také tyto nálezy by mohly být brzy přístupné veřejnosti. „Budeme se je snažit zpřístupnit jako součást stálé expozice nebo při různých výstavách," řekl vedoucí archeologického oddělení VČM Pardubice František Kašpárek.

Vyšlo v Pardubickém deníku 15. srpna 2014

zbývá
394
slov
2 minut