Z úsporných důvodů. Právě proto bylo omezeno hudební oddělení Krajské knihovny v Pardubicích­.Nepodložené informace dokonce hovořily i o úplném uzavření, to však vedení knihovny i kraje odmítá.

Provozní doba bude zkrácena o 3,5 hodiny týdně, v pátek bude zavřeno úplně. Ve městě, které má výraznou hudební základnu, se taková akce bez odezvy neobešla.

„Přijde mi nesmyslné, aby ve městě s takovou hudební tradicí a řadou hudebních institucí bylo z úsporných důvodů omezeno právě toto oddělení, do kterého se navíc léta neinvestovalo," uvedla knihovnice se specializací na hudební knihovnictví Zuzana Grohová, která před dvaadvaceti lety stála u zrodu tohoto oddělení. Proto se knihovnice obrátila na náměstkyni hejtmana zodpovědnou za školství, kulturu a památkovou péči Janu Pernicovou.

„Orodovala jsem za hudební oddělení, návštěva ale nepomohla a byla jsem uctivě vypoklonkována s tím, že paní ředitelka knihovny Radomíra Kodetová ví, co dělá. Paní ředitelka ale nemá knihovnické vzdělání a v tomto oboru je odkázána na rady knihovnic z vedení knihovny, kterým věří. Obávám se, že ty jí odkývají i tuto hloupost. Se mnou se nikdo neradil a byla jsem postavena před hotovou věc," popsala Zuzana Grohová.

Neúspěch při vyjednávání na kraji vedl ke vzniku petice za hudební oddělení Krajské knihovny v Pardubicích bez jakéhokoli omezení, kterou sepsala flétnistka Komorní filharmonie Pardubice Martina Čechová. Podepsalo ji přibližně osm set lidí.

A výsledek? „Pod pohrůžkou výpovědi jsem musela přistoupit na určitá omezení. Byla mi odebrána odborná knihovnická práce zpracovávání hudebních dokumentů, byl mi snížen pracovní úvazek na šest hodin a tím pádem omezena výpůjční doba tak, že v pátek je toto oddělení zavřeno," řekla knihovnice.

Podle ředitelky Krajské knihovny v Pardubicích Radomíry Kodetové však nedošlo k žádnému omezení služeb pro veřejnost. „Oddělení nebylo v pátek využíváno a já jako ředitelka musím hospodařit ekonomicky. Je potřeba, aby finance byly využívány efektivně. Petice, která vznikla, neodráží skutečné informace. Se mnou nikdo nemluvil. Jde tedy o manipulaci s veřejností ve chvíli, kdy se pracovnice cítí ohrožena a poškozena," prohlásila Radomíra Kodetová.

Za ředitelkou stojí i hejtman kraje. „Paní ředitelka Kodetová mě ubezpečila, že k žádnému rušení hudební sekce v knihovně nedochází. Naopak má knihovna v plánu rozšiřovat svůj hudební fond. Pouze byla zkrácena provozní doba tohoto oddělení o 3,5 hodiny týdně. Paní ředitelka přitom vycházela z dlouhodobé statistiky, která dokládá, že v pátek počet zapůjčených titulů v dlouhodobém průměru nepřekročí deset položek," konstatoval Martin Netolický. Zkrácení úvazku jediné pracovnice hudebního oddělení by podle ředitelky Kodetové nemělo mít vliv ani na množství akcí, které se v tomto oddělení konají.

Zuzana Grohová je ale opačného názoru. „Kromě půjčování dělám hudební pořady a různé akce v širokém záběru od školní mládeže po seniory, které jsou maximálně navštěvované. Obávám se, že takový objem práce po tomto omezení nebudu moci zvládnout," podotkla knihovnice. Petice na radnici

Petice za hudební oddělení krajské knihovny bez jakéhokoli omezení byla předána vedení Pardubic. „Krajská knihovna v Pardubicích není naše organizace a v podstatě do toho nemáme co mluvit, ale určitě nám jde o to, aby hudební oddělení nebylo zavřeno. Podle vyjádření ředitelky krajské knihovny se však jedná jen o optimalizaci provozní doby a tato úprava je podle mého názoru plně v její kompetenci. Osm set podpisů na petici je ale hodně vysoké číslo," nechal se slyšet pro Deník náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Anketa: Jaký je váš názor na omezení hudebního oddělení krajské knihovny?

Jiří Petr, pardubický člen Akademie populární hudby

Do krajské knihovny jezdí lidé nejen z Pardubického kraje, ale i z okolí. Navíc je tu velká hudební základna a hudební oddělení v krajské knihovně nabízí stoprocentně odborné zázemí. Časové omezení není správné.

Jarmila Zbořilová, ředitelka Komorní filharmonie Pardubice

Těžko se k tomu dá vyjadřovat, když jedna strana si stěžuje na zúžený úvazek a druhá tvrdí, že by pracovnice mohla být výkonnější. Náš zájem je, aby oddělení fungovalo v co největším rozsahu.

Petr Dohnal, ředitel Východočeského divadla v Pardubicích

Je to škoda. Hudební oddělení využíváme často a jakékoli omezení, například kulturních akcí, je špatné. Lidé se pak nemají kde scházet, zavírají se doma u počítačů a nekomunikují spolu.

Josef Sochor, pardubický zpěvák

Myslím si, že je to zásadní chyba. Hudební oddělení Krajské knihovny v Pardubicích vždy fungovalo bezvadně. Ostatní města nám ho mohla jenom závidět. Kultura by určitě omezována být neměla.

Vyšlo v Pardubickém deníku 30. ledna 2014

zbývá
939
slov
5 minut