V Machoňově pasáži se v současné době nachází osm prodejen a dvě kavárny. Všechny prodejní plochy objektu, jehož vlastníkem je v současné době Rozvojový fond Pardubice, tak jsou obsazeny. Z původních nájemců se přitom po téměř dvouleté rekonstrukci zpět vrátili jen dva – Flexi Kopírka a Kavárna J. Homolka. Byty už jsou volné pouze dva.

„S tím, jak to v Machoňově pasáži žije, jsem velice spokojen, podařilo se nám to dotáhnout do konce. Vzhledem k současnému stavu, který panuje na realitním trhu, je to opravdu úspěch," prohlásil místopředseda představenstva Rozvojového fondu Pardubice Martin Charvát.

Od slavnostního otevření, které se uskutečnilo na začátku dubna loňského roku, už ale dva obchodníci Machoňovu pasáž opustili. Jednalo se o vinotéku a obchod se sýry. Nahradil je jiný obchod se sýry a vínem a prodejna outdoorového oblečení. Na jaře by se měla otevřít i nová Pardubická prodejna. Provozovat ji bude Česká abilympijská asociace, která pomáhá lidem s handicapem při jejich integraci do společnosti. „Prodejna ukáže to nejlepší z našeho města. Suvenýry, regionální produkty a výrobky z chráněných dílen. V reprezentativních prostorách nebudou chybět výstavy a místo pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí," prozradil Martin Charvát z Rozvojového fondu Pardubice.

Obchodníkům nahrává fakt, že Machoňova pasáž se nachází přímo v centru města. „Určitě je to lepší, než kdybychom měli kavárnu někde Na Skřivánku. Přesto je ale Machoňova pasáž jen průchod a není tam úplně vhodná skladba obchodů, takže nám to nepřitáhne tolik zákazníků, jako kdyby tu byly obchody, které jsou v AFI Paláci. Málokdo z těch, kteří jdou do realitní kanceláře, si pak půjdou sednout do kavárny," poznamenal provozovatel kavárny Josef Homolka.

Kromě umístění si obchodníci pochvalují i vzhled zrekonstruovaného objektu. „Pasáž z roku 1924 je podle našeho názoru prvorepublikový architektonický skvost, na který mohou být obyvatelé Pardubic patřičně hrdí. Samotné prostředí zrekonstruované pasáže nás přímo vybídlo k jednoduchému a výstižnému názvu," uvedla provozovatelka café-baru První republika Alena Jakubcová.

Každá mince však má dvě strany. Podle Homolky se i na obchodnících, kteří se nacházejí v Machoňově pasáži, podepsala ekonomická krize. „Lidé nemají peníze, takže do kaváren tolik nechodí. Před rekonstrukcí pasáže to určitě bylo lepší. Navíc jsme kvůli opravám přišli o část tržeb. Na čas jsme museli zavřít a ani poté tam zákazníci nechtěli sedět, když je rušil velký hluk," poznamenal Josef Homolka.

Vyšlo v Pardubickém deníku 31. ledna 2014

zbývá
532
slov
3 minut