Natočit western tak trochu jinak, udělat ho realističtější, sarkastičtější a přesto ne absurdní? O to se pokusili bratři Coenové v remaku filmu True Grit.

Vydá-li se do kina typický divák westernů, bude překvapen. Nedočká se dlouhých přestřelek, ani saloonů či křehkých dam, ale přesto neodejde znechucen. Bratři Coenové ubrali westernu na sentimentalitě a zasadili ho do mnohem realističtějšího prostředí. Hlavní hrdina tak při přestřelce neschytá jen kulku do ramene, ale překousne si i jazyk. Lehká nadsázka ani sarkasmus však z filmu nedělají frašku.

Cogborne a MattieCelý příběh se točí kolem třech svérázných postav. Hlavní hrdinkou je čtrnáctiletá Mattie (Hailee Steinfeld), které padouch Tom Chaney (Josh Brolin) zabil otce. Mattie cítí potřebu svého otce pomstít a Chaneyho zabít. Celou dobu se řídí chladnou logikou, dokonce ani nad mrtvolou vlastního otce neuroní slzu. Nesnaží se pošetile dostihnout Chaneyho sama, najímá si nejtvrdšího z maršalů – Roostera Cogborna (Jeff Bridges). Na cestě je doprovází ranger LaBouef (Matt Damon), který chce Chaneyho dopadnout kvůli vraždě texaského senátora. Mattie, která zná snad všechny právnické a ekonomické poučky, však chce, aby Chaney dobře věděl, že je popraven za vraždu jejího otce.

Hlavním tématem nejsou divoké přestřelky, ale putování Mattie, Cogborna a LaBouefa a jejich dialogy. Na své cestě potkávají řadu podivných existencí. Je to právě Mattie, která v příběhu má opravdovou kuráž. I přes svůj věk si v každé situaci zachová chladnou hlavu a vždy dosáhne toho, co chce. Nebezpečí umí čelit ze všech nejlépe, jednoduše se ze všeho díky své drzosti dostane. Na rozdíl od ješitných a věčně se handrkujících Cogborna s LaBouefem, kteří mají pořád potřebu se předvádět a zjišťovat, kdo z nich je lepší, se Mattie dokáže plně soustředit na opravdový cíl jejich cesty – na Chaneyho.

Rooster Cogborne sám nemá k typickému padouchovi daleko. Chvílemi to vypadá, že stojí na pomyslné straně dobra jen kvůli alkoholu, který může zkonfiskovat. A kvůli zabíjení. Nestydí se střelit protivníka do zad, aby dokázal, že to myslí vážně. Vrahy se nesnaží polapit z morálních pohnutek, jde mu pouze o odměnu za jejich dopadení. I takový (anti)hrdina napomáhá realističnosti snímku. Cesta a všudypřítomné nebezpečí z něj však dostanou to nejlepší. Vypráví o svém životě, nebojí se pro své dva společníky riskovat vlastní kůži a ve chvíli, kdy se sám postaví čtyřem ozbrojeným nepřátelům, projeví opravdovou kuráž. Když pak zachraňuje Mattie před jistou smrtí, z antihrdiny se stává opravdový hrdina.

Josh BrolinReálněji působí snímek i díky vykreslení tehdejšího rasismu. Indián tak na rozdíl od bělochů nemá před popravou možnost shromážděnému davu cokoli říct. S indiány se nepáře ani Cogborne, který hned několikrát nakopne indiánské děti. Mattie tomu jen beze slova přihlíží. I natočení takových scén jistě vyžadovalo opravdovou kuráž.

Filmu chybí vedlejší dějové linie, vše se soustředí jen na putování zvláštní trojice. O to důležitější byl výběr herců. Josh Brolin skvěle hraje poněkud opožděného Chaneyho, Matt Damon ani s překousnutým jazykem není směšný a dokáže si zachovat drsnou tvář texaského rangera. Ani silný přízvuk Jeffa Bridgese není na obtíž. Bridges dokáže přesvědčivě zahrát opilce i odvážného střelce. Jeho přeměnu z antihrdiny na hrdinu mu divák uvěří bez výhrady.

Nejdůležitější je však postava mladé Mattie. Čtrnáctiletá Hailee Steinfeld je na celém filmu zřejmě to nejlepší a jistě právem získala nominaci na Oscara. Dívku, která si umí v každé situaci poradit, hraje Hailee Steinfeld s přehledem a bez jakéhokoli afektu, čímž se vyrovná starším a mnohem zkušenějším herečkám. Právě kvůli přirozenému výkonu je Hailee Steinfeld objevem letošní filmové sezóny.

Film Opravdová kuráž byl nominová celkem na deset Oscarů. K velkému překvapení však nezískal ani jednoho.

zbývá
805
slov
5 minut