kultura

Kultura


novinare

Novináře


publicistika

Publicistika

Ani déšť dobrou náladu z majálesu neodplavil 16. květen 2018 (před 4 měsíci)

Pardubice – Pestrou směsici hudebních žánrů, skvělá vystoupení i pohodovou atmosféru. Přesně to nabídl Pardubický majáles, který se v pátek a v sobotu uskutečnil v areálu na Cihelně.

Co na srdci, to ve statusu 7. květen 2011 (před 7 lety)

Jsem velkým zastáncem a fanouškem Facebooku, trávím na něm několik hodin denně. Na facebookovské přátelství nevěřím, ale beru tuto sociální síť jako skvělý komunikátor a „udržovač“ kontaktů. Bez něj bych už dávno neměla tak dobrý přehled o tom, jak se mají moji přátelé ze střední, ani kdo je právě ve vztahu. Škoda, že se tato webová stránka stala i cílem lidské hlouposti.

Co nás na Pardubicku čeká příští rok? 2. květen 2018 (před 4 měsíci)

Pardubický deník si pro vás na konec roku opět dovolil připravit skromnou předpověď událostí příštích měsíců. Nemusíte je brát zas tak vážně, jelikož redakce nenese odpovědnost za to, že se tyto věci skutečně stanou.

Dominátor plánuje návrat k hokeji, gymnázia se sloučí s univerzitou 31. prosinec 2013 (před 4 lety)

Konec roku je časem bilancování, ale také vzrušených očekávání věcí příštích. Události očekávané i ty naprosto šokující jsou před námi. Co v příštím roce očekávají silvestrovské zdroje Deníku? Jejich předpověď ale nemusíte brát úplně vážně.

Dopadneme jako babička Mary? 26. říjen 2013 (před 4 lety)

Před mnoha a mnoha lety vyrazila se svými dvěma kolty za pasem slavná stoletá babička Mary ze Štěchovic do Prahy volit. A přestože vždy byla postrachem prérie, jakmile dorazila do města, nastalo pro ni peklo. Politické peklo. Okamžitě se spustila agitace a babička, která strčí do kapsy i Toma Mixe a putykáře zastřelí jen, aby se neřeklo, byla v koncích. Slavnou babičku Mary zabila volební agitace. A to agitovaly jen dvě strany – velká a malá. Co však máme říkat my, když v naší době kandiduje stran desetkrát tolik a jejich názvy jsou často nezapamatovatelné?

Je libo slepeckou hůl nebo snad invalidní vozíček? 26. duben 2013 (před 5 lety)

Tma. Jen a jen tma. Natahuji si ruce před obličej – nebo si to aspoň myslím. Vůbec nic totiž nevidím. V pravé ruce křečovitě svírám dlouhou bílou hůl. Jsem slepá. Naštěstí ale jen na několik minut – mám totiž na očích neprodyšné klapky, abych si mohla vyzkoušet, jak se asi žije slepcům.

Neměla by mít elita národa na víc? 10. duben 2013 (před 5 lety)

Pobavit své spolužáky a kamarády, možná také upozornit na problémy vysokých škol. To by měl být cíl projektu Přiznání, který se velice rychle rozšířil mezi studenty většiny českých vysokých škol. Jenže tak úplně to nedopadlo.

Opravdovou kuráž má čtrnáctiletá Hailee Steinfeld 28. březen 2011 (před 7 lety)

Natočit western tak trochu jinak, udělat ho realističtější, sarkastičtější a přesto ne absurdní? O to se pokusili bratři Coenové v remaku filmu True Grit. Vydá-li se do kina typický divák westernů, bude překvapen. Nedočká se dlouhých přestřelek, ani saloonů či křehkých dam, ale přesto neodejde znechucen. Bratři Coenové ubrali westernu na sentimentalitě a zasadili ho do mnohem realističtějšího prostředí.

Pardubický majáles se povedl, i když mu počasí nepřálo 18. květen 2012 (před 6 lety)

Vítání jara, kvalitní kapely, spousta mladých lidí, zábavy a piva. Přesně tak vypadal majáles, který se ve středu uskutečnil v areálu kampusu Univerzity Pardubice. Jediné, co chybělo k dokonalosti, bylo teplé a slunečné počasí. Déšť, kterého se všichni při pohledu na zamračenou oblohu po celý den obávali, však Pardubice nakonec minul.

Piráti dokázali, že swing je styl mnoha možností 14. prosinec 2017 (před 9 měsíci)

„Zapomeňte na vše, co jste kdy slyšeli o swingu.“ Těmito slovy odstartoval páteční Galakoncert Pirate Swing Bandu Jiřího Ševčíka v pardubickém Domu hudby. A byl to začátek naprosto stylový, toto hudební těleso totiž swingu dodává úplně jiný rozměr.

Proč peníze nejdou tam, kde jsou potřeba? 12. říjen 2015 (před 2 lety)

Že přibývá duševně nemocných, je nesporné. Velký vliv na to má stres, v němž žijeme, nepřiměřeně rychlý technologický vývoj, kterému se nejsme schopni přizpůsobit, a snad i odklon od víry. O to je nepochopitelnější, že do oblasti sociálních služeb pro duševně nemocné proudí tak málo peněz. Ale ono to svůj skrytý důvod má, duševní choroba na rozdíl od fyzického handicapu není vidět.

Reportáž psaná na oprátce deadlinu 1. březen 2011 (před 7 lety)

Zná to každý. Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny volno. Proč ne? Proč si nedat deadline na poslední den vydávání čísla? Možná proto, že ne vždycky všechno vychází tak, jak má.

Střípky z jednání zastupitelstva 15. prosinec 2017 (před 9 měsíci)

Na posledním zasedání pardubického zastupitelstva nebyla nouze ani o humornější okamžiky. Zde jsou některé z nich:

Své sbohem daly Havlovi i Pardubice 23. prosinec 2011 (před 6 lety)

Déšť, tak symbolický pro tento den, utichá. Za písně Modlitba pro Martu se na náměstí Republiky před Východočeským divadlem v Pardubicích scházejí lidé, aby uctili památku bývalého prezidenta Václava Havla.

Takové cesty se jistě vyplatí... 14. únor 2017 (před rokem)

Cesta vedení Služeb města Pardubic do JAR určitě měla smysl. V městských podmínkách se totiž nepochybně bude hodit, když budou umět účinně od-straňovat žirafí výkaly, postarají se o typické africké rostliny nebo si zachovají úsměv na tváři při sledování dětí hrajících si ve slumech zavalených odpadky, jak je to běžné třeba na okraji Kapského Města.

Volební kolotoč se dotočil. Konečně... 28. leden 2013 (před 5 lety)

Je to za námi. Dlouhé měsíce trvající kolotoč debat, rozhodování, ale také populismu a urážek skončil. Konečně. Bylo osvěžující zachytit na ulici rozhovor mladých lidí, jehož tématem nebyl poslední večírek, ale rozbor předností a záporů jednotlivých kandidátů. Snad všichni se začali zajímat o veřejné dění, zjišťovali si informace, sledovali televizní debaty, četli rozhovory a hrdě nosili odznaky „svých“ kandidátů. Po dlouhé době totiž měli pocit, že oni sami by mohli o něčem rozhodnout a pomoci něco změnit. A to je přesně to, co naše česká nátura, která má ve zvyku si spíše postěžovat, než něco udělat, potřebovala.

Zkus mě rozesmát rozesměje. Ale ne moc 24. duben 2011 (před 7 lety)

Typická sandlerovka, nenáročná bláznivá komedie, i když méně bláznivá než třeba Klik. To je nový film Sandlerova dvorního režiséra Dennise Dugana Zkus mě rozesmát. Plastický chirurg Danny (Adam Sandler), který v den svatby zjistí, že ho nastávající podvádí, ze svého nepovedeného velkého dne udělá trik jak sbalit ženu. S falešným snubním prstýnkem vyráží do barů a pomocí stížností na svou imaginární manželku svádí jednu ženu za druhou.


story

Story

"Fungovala jsem jako máma, táta, vychovatelka i opravář" 25. březen 2016 (před 2 lety)

Dvě ženy za poslední měsíce obsadily v Pardubicích vysoké pozice. Hana Šmejkalová se stala ředitelkou letiště, Romana Provazníková je v současnosti jedinou děkankou na Univerzitě Pardubice. Jsou však stále výjimkou, žen na vysokých postech je i nadále málo.

"Na ulici je každý sám za sebe. Člověk se ale nikdy nesmí vzdát" 27. červen 2016 (před 2 lety)

Kvůli závislosti na alkoholu skončila Renata M. na ulici. Ale nevzdala se a snaží se dostat zpátky k normálnímu životu. Už nepije, pracuje, má kde žít a připravuje se na vlastní bydlení. Pomocnou ruku životním ztroskotancům nabízí obecně prospěšná společnost CEDR.

Češi jsou srdečnější, říká muž, jenž strávil 28 let ve Švédsku 7. srpen 2013 (před 5 lety)

V roce 1984 vycestoval do Švédska za bratrem. O rok později se tam vydal znovu a už tam společně se svou tehdejší manželkou zůstal. Až nyní se Petr Paťcha vrátil zpět do svých rodných Pardubic. Důvodem pro emigraci byl minulý politický režim.

Chovatelství je pro mě droga, říká majitel ohrožených rysů 20. leden 2012 (před 6 lety)

Poměrně neobvyklý koníček má Roman Navrátil ze Sopřeči na Přeloučsku. Svůj životní sen si totiž splnil tím, že si založil chov silně ohrožených rysů, který je v současné době druhým největším v celé Evropě.

Je to nápor na psychiku, říkají rodiče holčičky s nemocí motýlích křídel 25. duben 2016 (před 2 lety)

Byl to šok a velké překvapení. Tak Richard Čihák popisuje svou první reakci poté, co zjistil, že jeho vytoužená dcera Rebeka se narodila s nemocí motýlích křídel. Toto onemocnění totiž není možné diagnostikovat před narozením. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by něco mělo být špatně,“ říká Čihák.

Kratochvílová dodnes u televize mačká stopky 7. únor 2015 (před 3 lety)

Když musela běžet dlouhou trasu, bylo to pro ni utrpení. Přesto se bývalá skvělá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích Jarmila Kratochvílová nevzdávala, věřila totiž svému trenérovi a moc dobře věděla, čeho chce dosáhnout. Jak o sobě vždy sama říkala, byla trénovatelný typ.

Pardubáci jsou milí lidé, říká Thajka 11. prosinec 2012 (před 5 lety)

Nevyzpytatelné jsou někdy cesty osudu. Hovořit by o tom mohla i masérka Datchanee. Její práce ji totiž do Pardubic přivedla až z dalekého Thajska. Datchanee v Pardubicích žije již pět měsíců a moc se jí tu líbí. Pracovní smlouvu má na rok. Českou republiku si vybrala proto, že chtěla cestovat. A kvůli sněhu. „Nikdy předtím jsem sníh neviděla a hrozně jsem chtěla,“ vysvětluje Datchanee s nadšením.

Patnáct minut. A přišli o všechno 30. červenec 2015 (před 3 lety)

Blesk, který udeřil do domu, připravil rodinu Binkovu z Chrudimska o veškeré zázemí. Dnes jim pomáhá solidarita lidí, kteří poskytli nábytek, oblečení nebo posílají peníze na účet.

Pilot využil sílu sdílení, po jeho vzoru lidé darovali masáž nebo focení 4. leden 2017 (před rokem)

Na sklonku loňského roku se letecký akrobat Jan Rudzinskyj z Pardubic rozhodl už podruhé někomu věnovat let dvouplošníkem. Na sociální síti sbíral nominace, komu by udělal radost, z nich pak losoval. K jeho Vánoční výzvě 2016 se však tentokrát připojily i desítky dalších lidí.

Práce kastelána? Od smetáku až po management 23. únor 2015 (před 3 lety)

Nevypadá jako pan Krbec ze známého večerníčku, nenosí klobouk a nechodí po zámku s obrovským svazkem klíčů, ani se psem. „Moje práce ani zdaleka není jen hraní si s expozicemi,“ říká kastelán choltického zámku Lukáš Rychtecký.

Předsudky mají i lékaři, tvrdí neslyšící. Obtíže jsou ve škole i v práci 22. srpen 2016 (před 2 lety)

Narodila se jako neslyšící. Se svým handicapem se ale dnes třicetiletá Markéta Zelenková srovnala velmi dobře. Pomáhá jí i Linka pro neslyšící, která sídlí v Pardubicích. Přesto se ale Zelenková denně setkává s určitými problémy i stigmatizací.

Sbírejte víčka, nebo si kupte kalendář. Pomůžete Justýnce 3. prosinec 2012 (před 5 lety)

Na fotografiích vypadá jako obyčejné veselé dítě. Ve skutečnosti však tříletá Justýnka Svobodová z Pardubic trpí Williamsovým-Beurenovým syndromem. Jedná se o genetickou vadu, na sedmém chromozomu jí chybí asi dvacet genů. A to Justýnce přináší celou řadou zdravotních komplikací.

Sbírka Justýnce zajistí terapii i půl roku osobní asistence 9. únor 2013 (před 5 lety)

Justýnka Svobodová je 3,5letá holčička z Pardubic. Její maminka Pavla Šklíbová jí přezdívá malá lady Williamsová – a ne bezdůvodně. Justýnka totiž trpí Williamsovým syndromem, genetickou vadou, kdy jí na sedmém chromozomu chybí asi dvacet genů. A to jí přináší celou řadu zdravotních problémů, mentálně je na úrovni čtrnáctiměsíč­ních dětí.

Sbírka na Justýnku má velký úspěch. Zajistí nutnou péči 27. prosinec 2012 (před 5 lety)

Sváteční atmosféra jako by sama vybízela k dobrým skutkům. Důkazem toho je i úspěšná sbírka na tříletou Justýnku Svobodovou z Pardubic, která trpí Williamsovým syndromem, genetickou vadou, s níž se ročně narodí dvacet tisíc dětí.

Stát mi hází klacky pod nohy, říká pardubická podnikatelka 14. listopad 2012 (před 5 lety)

S mnohdy nesmyslnými a zbytečnými příkazy, zákazy a nařízeními se musí potýkat poměrně velká část českých podnikatelů. Své o tom ví také Vlasta Bártová, která v Pardubicích vede aktuálně jediný salon s thajskými masážemi, v němž pracují rodilé Thajky.

Sto tisíc korun a tuna víček. Sbírka na Justýnku je úspěšná 15. duben 2013 (před 5 lety)

Okřídlené přísloví, že hodní lidé stále nevymřeli, může potvrdit také Pavla Šklíbová, maminka Justýnky – tříleté holčičky, která se narodila s Williamsovým syndromem. Sbírka na Justýnku totiž má veliký úspěch. Dosud se podařilo vybrat asi sto tisíc korun a více než tunu plastových víček, která od Justýnčiny maminky vykoupí pardubická firma na zpracování plastu.

Studentka hledá způsob, jak včas odhalit nervová onemocnění 18. listopad 2016 (před rokem)

Prestižní Cena Shimadzu pro mladé chemiky putuje do Pardubic. Získala ji studentka zdejší univerzity Martina Komendová za výzkum tělních tekutin, který by časem mohl vést k lepší diagnostice nervových onemocnění.

Třetí na světě. Výzkum přeloučského gymnazisty může zachraňovat životy 18. červen 2016 (před 2 lety)

Karbonická anhydráza Nce103p patogenní kvasinky Candida parapsilosis. Tak zní název projektu, díky kterému sedmnáctiletý student přeloučského gymnázia Jan Blaha zvítězil v národním kole soutěže Expo Science AMAVET a na mezinárodní soutěži I-SWEEEP 2016 v americkém Houstonu obsadil třetí místo. Záludný jazykolam v sobě skrývá ušlechtilou snahu, která může zachraňovat životy.

Vím, že musím jít dál, i když občas nechci, říká žena, která přišla o syna 29. listopad 2011 (před 6 lety)

Kateřina Kasslová při automobilové nehodě ztratila svého syna Tomáška. Chlapec společně s přítelem své matky jel na vyhlášení umělecké soutěže, ve které obsadil třetí místo. Pro ocenění ale nikdy nedojeli, cestu jim totiž zkřížilo auto v protisměru.

Vždy jsem chtěl pomáhat lidem, říká slepý masér 21. únor 2013 (před 5 lety)

V patnácti přišel o zrak. Ale nezavřel se doma a nenechal se litovat. Nyní pracuje jako masér v Integračním centru sociálních aktivit Kosatec v Pardubicích. Řeč je o pětadvacetiletém Lukáši Brožkovi. „Poté, co jsem oslepl, zjišťoval jsem, co můžu dělat dál. Mým cílem vždy bylo pomáhat lidem. Dozvěděl jsem se, že bych mohl dělat maséra, zkusil jsem to a už se tomu věnuji pět let,“ uvádí Lukáš Brožek.

Za čtvrt hodiny přišla rodina o všechno. Teď má díky sbírce nový dům 8. květen 2016 (před 2 lety)

Základová deska. Už jen ta nyní připomíná, že na samotě v lesích v Hodoníně u Nasavrk stál dům, v němž žila rodina Binkových. Přišli o něj loni v létě, a to za pouhých patnáct minut. Díky lidské solidaritě se rodina přestěhuje do nového domu.

Za pár minut skončil na vozíku. Desetiletý chlapec ale svůj boj nevzdává 26. září 2016 (před rokem)

Tata Bojs, Portless, Márdi z Vypsané fixy a Sabrage se představí na benefici, která se uskuteční v úterý od 19 hodin v pardubickém ABC klubu. Její výtěžek půjde na podporu Nicolase Novotného, desetiletého chlapce, který je kvůli nemoci upoutaný na invalidní vozíček.


ze

Ze


ze-zivota-novinare

Ze života novináře

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: 7 důvodů, proč je super chodit s novinářkou 20. květen 2016 (před 2 lety)

Narovinu vám říkám, že chodit s novinářkou musí být ta nejlepší věc, která se člověku může stát. Dokonce i lepší, než když dostanete kilovou sklenici Nutelly. Sice jsem nikdy s novinářkou nechodila a ani nemám v plánu to změnit, ale vycházím z relevantních fak­tů.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Ach, ty majálesy 10. červen 2016 (před 2 lety)

Spousta mých přátel z nenovinářské branže mi vždy závidí, že mám volné vstupenky na akce. A že dostávám VIP. Jo, je to super. Když dostanete pásek s jinou barvou, cítíte se fakt krutopřísně. Tak jednou… Jenže i tohle chození na akce zadarmo má svá úskalí. Běžně se totiž stává, že to, co ušetříte za vstupenku, pak propijete. A zkuste si v takovém stavu dělat rozhovory.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Hej, volá Suzanne Vega 30. květen 2016 (před 2 lety)

Není to tak dlouho, co jsem psala článek"Novináři a celebrity. V té době jsem ještě netušila, že se mi naskytne možnost rozhovoru s opravdovou a světově uznávanou celebritou Suzanne Vega. A co si budeme povídat, byl to zážitek. A nejspíš takový, který mě jednou přivede do blázince.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Jak jsem se setkala s Václavem Moravcem 4. květen 2016 (před 2 lety)

V naší zemi je spousta skvělých novinářů. Ale nikdo z nich není Václav Moravec. Snad až na Václava Moravce. A já jsem blonďatá. Každopádně setkat se s ním je pro každého správného novináře poctou. Vždy mě dostávalo, když náš vynikající přednášející Jaromír Volek o něm mluvil jako o Václavovi. „Říkal jsem Václavovi… Václav se mě ptal… Podle Václava…“ Pro nás to byla prostě modla a kdokoli si s ním tykal, byl pro nás borec.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Jaké to je být zp(iv)ovědnicí 7. říjen 2016 (před rokem)

Až nepřirozeně často se mi stává, že mě oslovují cizí lidé. Určitě to bude tím, že mám auru otevřeného člověka, ze kterého empatie jenom srší. (Protože tohle vysvětlení zní líp, než kdybych řekla, že jsem divná.) Nejčastěji si se mnou neznámí lidé začínají povídat na nádraží nebo ve vlaku. Odtamtud se totiž dost těžko utíká. A na záchrannou brzdu nedosáhnu.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Jsme prostě egoisti 30. duben 2016 (před 2 lety)

Víte, jak udělat novináři opravdu velkou radost? Pochvalte ho za jeho článek. Jsme totiž zvyklí číst akorát negativní komentáře pod články (přestože to byla první věc, kterou nám na žurnalistice zakázali – ale dělá to každý). Neustále se cítíme nedocenění a po pochvale zkrátka prahneme.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Nestaví, nestaví, vůbec nikde nestaví 24. únor 2015 (před 3 lety)

Někdy mám pocit, že komické situace, ze kterých vyjdu ještě blonďatější, než ve skutečnosti jsem, prostě přitahuju. Tentokrát jsem se vydala do Choltic na rozhovor s kastelánem tamějšího zámku. Byl krásný, skoro už jarní den, svítilo sluníčko a já si naivně myslela, že si udělám hezký výlet. To jsem ještě netušila, že se projedu dál, než jsem chtěla.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Novináři a celebrity. Jak je to doopravdy 1. duben 2016 (před 2 lety)

Každou chvíli se mě někdo zeptá, s kým jsem dělala rozhovor a jaké to bylo. A samozřejmě se ptají na celebrity. S přezíravým výrazem obvykle odvětím něco ve stylu, že normálka, zhruba stejně jako minule, abych dala najevo, že rozhovory se známými osobnostmi jsou u mě na denním pořádku a fakt to se mnou nic nedělá. No a teď vám povím, jak je to doopravdy. Těch šest mých kamarádů, co tenhle blog čte, už to stejně asi tuší.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Slovníček pojmů 13. duben 2016 (před 2 lety)

Jakmile přijde do redakce člověk neznalý nebo normální, uslyší spoustu slov, u nichž ani při pozření LSD nebude tušit, co mohou znamenat. Ostatně jako každá profese, i novinařina má svůj žargon. Nebo spíš možná argot – o němž nám na střední škole učitelky vnucovaly, že je to mluva deklasovaných vrstev. A ejhle…

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Sprosté slovo recenze 22. září 2016 (před 2 lety)

Pomalu nám začíná nová divadelní i klubová sezóna, proto se dneska podíváme na to, co obnáší psaní recenzí. A upřímně – je to pěkně sisyfovská práce. Jen místo toho, abyste tlačili nahoru na horu šutr, spíš balancujete jako provazochodec, který zároveň žongluje. S medicinbaly. Výbušnými. Protože ať napíšete jakoukoli recenzi, vždycky se to někoho dotkne. I v případě, že dáte hodnocení 90 %.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Typy novinářů 22. duben 2016 (před 2 lety)

Zatímco minule jsme si ujasnili základní slovíčka a fráze, která se normální člověk musí naučit, pokud si chce pokecat s novinářem, tentokrát se pustíme do typologie. I tak specifická sorta lidí, jako jsou novináři, se totiž člení do několika různých skupin. Vezmeme to abecedně – s jedinou výjimkou.

ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Volby, všude samé volby 12. říjen 2016 (před rokem)

Období kolem voleb není náročné jen pro politiky, ale i pro novináře. Musíme totiž neustále psát nejrůznější analýzy – předvolební, volební, povolební, popovolební a popopovolební, zprávy, ankety a rozhovory. A spoustu dalších věcí.


zivota

Života


zpravodajstvi

Zpravodajství