Cestující u pardubického hlavního vlakového nádraží od pondělí už nečekají jen problémy, kam si zamknout kolo, jako tomu bylo doposud. Začnou totiž hlavní stavební práce na projektu přednádraží, které s sebou přinesou řadu změn.

„Počátkem příštího týdne stavební firma rekonstruující přednádraží promění ve staveniště prakticky celý prostor, jehož se přestavba týká. Vymezí dva koridory, které cestujícím umožní vstup do haly jak ze směru od centra města, tak od nadjezdu či Polabin. Jiný přístup do nádraží možný nebude,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Velké změny čekají od pondělí také cestující využívající městskou hromadnou dopravu. Ta nebude zajíždět k nádraží, ale bude vedena po Palackého třídě. Obě zastávky přímo před nádražní budovou proto přestanou fungovat.

Pro linky jedoucí od nadjezdu do centra města bude nově zřízena zastávka u hypermarketu Albert, linky od Polabin budou stavět ve stanici Albert Hypermarket a pak až u autobusového nádraží. V opačném směru od centra zůstane zachována zastávka u lihovaru.

Autobusové linky, které na nádraží končí, budou mít po dobu rekonstrukce přednádraží konečnou na autobusovém nádraží, odkud budou na své trasy také vyjíždět.

„Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Pardubic se snažíme minimalizovat nepříjemnosti, které změny spojené s rekonstrukcí přednádraží cestujícím v MHD přinesou. Proto vítám krok dopravního podniku, který od pondělí zavádí bezplatnou linku číslo 30, která bude jezdit kyvadlově od autobusového nádraží na Masarykovo náměstí a v opačném směru ze třídy Míru do zastávky hlavní nádraží Albert HM,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Mimořádná linka je určena především pro cestující, kteří jedou z nádraží směrem na Lázně Bohdaneč. Trolejbus číslo 3, který spojuje Pardubice s lázeňským městem, totiž nebude po dobu rekonstrukce vyjíždět od nádraží, ale až z Masarykova náměstí a v opačném směru bude mít konečnou na třídě Míru. Linka 30 je určena prioritně právě pro přestup na linku 3.

Linky 21 a 27 budou ve směru do centra obsluhovat místo zastávek U Grandu a Třída Míru zastávky Náměstí Republiky a Masarykovo náměstí. Linka 4 bude mít trasu Polabiny, točna – Stavařov – Masarykovo náměstí – Hlavní nádraží, Albert HM – Polabiny, Kpt. Bartoše – Polabiny, točna.

Kvůli přestavbě přednádraží už bylo uzavřeno parkoviště na Pernerově náměstí, část stojanů na kola byla přestěhována k čelní zdi bytového domu, který navazuje na nádražní budovu, další část do areálu lihovaru proti nádraží.
U pošty přibudou stojany na kola

„V příštím týdnu budou instalovány další stojany na kola u hlavní pošty. Po dobu rekonstrukce přednádraží se také mění místo, kde najdou cestující vozy taxi služby. Ty se od nádražní haly stěhují naproti k lihovaru, do sousedství zámečnictví Fikejz,“ uvedla Hradní.

Přestavba přednádraží v moderní multimodální uzel přijde zhruba na 176 milionů korun a hotova by měla být v červnu příštího roku. Podrobné informace o rekonstrukci včetně dopravních omezení jsou k dispozici na webových stránkách města www.pardubice.eu v odkazu „Rekonstrukce přednádraží“ nebo na stránkách www.dpmp.cz.

Vyšlo v MF DNES 20. listopadu 2016

zbývá
666
slov
4 minut