Kryštof, Nightwork, Aneta Langerová, Tomáš Klus a spousta dalších zvučných jmen české i slovenské hudební scény na jednom místě? Proč ne. Na Kunětickou horu se dnes opět po roce vrací oblíbený hudební festival Hrady CZ. A při pohledu do line-upu není pochyb o tom, že se bude jednat o jeden z „nejnašlapanějších" ročníků.

Atraktivní přehlídku převážně poprockových účinkujících odstartuje již dnes v devatenáct hodin koncert oblíbené skupiny Mňága a Žďorp, která na české hudební scéně září už neuvěřitelných 26 let.

Chybět nebude ani objev roku letošních cen Anděl Zrní. „Je pěkné, že staré místo, jako je hrad, ožije díky festivalu něčím novým. To asi tehdejší majitelé, králové, šlechtici, velmoži nečekali, že jim jednou na dvorku budou hrát elektrické kytary," řekli členové skupiny Zrní, kteří publiku na Kunětické hoře představí hlavně skladby ze své poslední desky. Páteční program zakončí večerní show v podání Mig 21 s Jiřím Macháčkem v čele.

Zítra už se budou hudebníci střídat na dvou velkých pódiích. Jako první vystoupí brněnská poprocková kapela We On The Moon. Poté už scéna bude patřit domácí Vypsané fiXe, a tak se fanoušci určitě dočkají takových hitů, jako je Antidepresivní rybička, 1982 nebo Dezolát.

O příjemnou festivalovou atmosféru se postarají Tomáš Klus a Aneta Langerová. „Mám festival Hrady CZ ráda kvůli příjemnému prostředí, ve kterém se hraje, a také díky publiku, které jej navštěvuje. Vše to dohromady vytváří velmi milou atmosféru," poznamenala Aneta Langerová, která na festivalu zahraje také písně z právě připravované desky.

Písně z nového alba Inzerát, ale ani songy jako Ženy, Atentát, CyRano pak určitě nebudou chybět v repertoáru populární kapely Kryštof. Naopak pořádná mela by se měla strhnout od šestnácti hodin. V tu chvíli se totiž na pódiu objeví energická kapela Skyline, která hudebním fanouškům představí svou novou desku nesoucí název Fairytapes. Závěr festivalu poté bude patřit kapelám Wohnout a oblíbené skupině Nightwork s Vojtou Dykem jako šéfem.

V blízkosti areálu nebude chybět stanové městečko. „Cesta do areálu bude označena. Letitá spolupráce s projektem Kolo pro život přinese návštěvníkům příležitost přijet na festival na kole a na místě konání přehlídky využít úschovny kol a batohů," prohlásila za organizátory festivalu Klára Mixová.

Pro návštěvníky festivalu bude zajištěna i kyvadlová autobusová doprava. Jezdit bude od železniční stanice Stéblová k restauraci Pod Kunětickou horou a zpět. Na místě budou vstupenky k dostání za 300 a 480 korun. Festivalové vstupenky zahrnují i vstupné na hrad.

„Loni na festival na hradech zavítalo téměř šedesát tisíc návštěvníků a Hrady CZ tak potvrdily, že jsou hudebním festivalem s naprosto nejvyšší diváckou účastí v České republice. Festival i nadále pokračuje v angažování těch nejoceňovanějších kapel českých hudebních cen Anděl a Žebřík a skládá se ze dvou částí. V roce 2005 zahájil svou existenci první částí na hradech v Čechách, o pět let později organizátoři rozšířili letní hudební turné po hradech také na Moravu, kde se tak letos uskuteční už počtvrté," řekla za organizátory festivalu Hrady CZ Klára Mixová.

Vyšlo v Pardubickém deníku 26. července 2013

zbývá
663
slov
4 minut