Jde si ven zaběhat a najednou si uvědomí, že vůbec netuší, kudy se má vrátit domů, i když touto cestou chodila roky. Ztrácí paměť i kontakt s realitou. Nic jí není povědomé. Je ztracená. Diagnóza: Alzheimerova choroba. Takový osud ve snímku Still Alice potkal Alice Howland. Zatímco Julianne Moore si za tuto roli odnesla Oscara, spousta lidí s tímto onemocněním musí žít – a často o něm ani nevědí.

Odhaduje se, že jen v Pardubickém kraji Alzheimerovou chorobou trpí přibližně 7000 lidí. Léčí se jich však jen 771. Ne každý nemocný totiž vyhledá lékařskou pomoc, nebo je správně diagnostikován. Se stoprocentní jistotou totiž tuto nemoc lze diagnostikovat až po smrti. V Pardubickém kraji se ale daří Alzheimerovu chorobu odhalovat lépe než v jiných krajích. „Léčí se tu 15 nemocných na 10 tisíc obyvatel, zatímco v celé republice je to 11,5 nemocných na 10 tisíc obyvatel,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který je za zdravotnictví zodpovědný.

Jedním z důvodů může být fakt, že je v kraji dostatečné množství zařízení uzpůsobených na péči o lidi s demencí. „Nemáme informace od obcí, které zjišťují potřebnost sociálních služeb, že by v této oblasti byly zásadní problémy při umísťování nemocných do pobytových zařízení. Ani v oblasti zdravotnických zařízení nevíme o tom, že by současné kapacity nepostačovaly,“ řekl Línek

Sociální péče je nemocným poskytována přímo v domácnostech, formou ambulantní péče i prostřednicvím péče pobytové.

„V domovech se zvláštním režimem je v kraji 495 lůžek, lidé s touto nemocí jsou umístěni také v klasických domovech pro seniory. Největší kapacitu z těchto zařízení má Domov u fontány v Přelouči. Další místa pro klienty s Alzheimerovou nemocí mají domovy pro seniory v Pardubicích U Kostelíčka, Litomyšli, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, ve Vysokém Mýtě a ve Svitavách. Ve zdravotnické oblasti působí poskytovatelé péče, kde je pro nemocné přibližně 350 lůžek,“ řekl Línek.

Že je v Pardubickém kraji dostatečné množství zařízení, potvrdila i ředitelka Domova u fontány v Přelouči Danuše Fomiczewová. „Samozřejmě je problém, když někdo přijde s tím, že chce nastoupit zítra. Většinou to ale nejdéle do měsíce možné je,“ uvedla.

V přeloučském domově v současné době žije 190 klientů s Alzheimerovou chorobou.

Někteří lidé jsou sice v pořadníku, ale ti ještě nastoupit nechtějí. Jejich děti totiž mají pocit, že se o ně musí postarat až do konce. V posledním stádiu nemoci už ale obvykle péči nezvládají a nemocní nastupují k nám," řekla Fomiczewová.

Do roku 2050 by ovšem podle odborníků měl počet nemocných Alzheimerovou chorobou stoupnout až trojnásobně. Kapacity specializovaných zařízení se proto budou navyšovat i nadále.

„Za sociální oblast se vyčleňuje větší podíl lůžek pro lidi s touto chorobou. Tendence klasických domovů pro seniory je vymezovat lůžka pro potřeby těchto lidí a školit personál na zajištění péče pro tyto osoby. Do budoucna proto bude nutné školit odborný personál v následné specifické péči o pacienty s touto nemoci,“ uvedl Línek.

Vyšlo v MF Dnes 26. února 2015

zbývá
636
slov
4 minut