V roce 1984 vycestoval do Švédska za bratrem. O rok později se tam vydal znovu a už tam společně se svou tehdejší manželkou zůstal. Až nyní se Petr Paťcha vrátil zpět do svých rodných Pardubic. Důvodem pro emigraci byl minulý politický režim.

„I když jsem měl dobrou práci, začala se tu nade mnou stahovat mračna. Měl jsem totiž oba bratry v zahraničí a to se tady zkrátka nevidělo rádo," vysvětlil Petr Paťcha. Zlom nastal v okamžiku, kdy byl tlačen k tomu, aby se stal členem politické partaje.

„Nebylo možné tu říct vlastní názor. Měl jsem štěstí, že mě do Švédska vůbec pustili. Tam už byly životní podmínky o dost klidnější, nemusel jsem se ničeho bát a měl jsem svá práva. Měl jsem tam práci a z výplaty se dalo perfektně vyžít," popsal Petr Paťcha.

Pořádek a čistota. To jsou věci, které jej ve Švédsku překvapily nejvíce. „Nebyly tam ani silnice špinavé, protože lidé měli na udržování čistoty sami zájem. Když se někde válel papír, sebrali ho a hodili do koše. Ne jako tady, kde by k němu akorát přihodili další," poznamenal Petr Paťcha.

Ne vše ale bylo na pobytu v severské zemi jen růžové. „Švédové jsou poměrně dost konzervativní. Sice mě přijali, ale když šlo do tuhého… Stále mě brali jako přistěhovalce," uvedl Petr Paťcha.

Rozdíl v chování k lidem pocítil Pardubák na vlastní kůži i ve zdravotnickém středisku. „Lidé v dnešní době na české nemocnice nadávají, ale je to tu lepší než ve Švédsku. Tam sice mají kvalitnější vybavení, ale přístup k lidem je u nás mnohem lepší. Nedávno jsem v české nemocnici byl a chovali se ke mně tak skvěle, že jsem chtěl napsat děkovný dopis," řekl Petr Paťcha.

Ve Švédsku strávil celkem osmadvacet let. A co ho přimělo k návratu? „Mám tady rodinu a v důchodu už mě tam nic nedrželo. Navíc lidé jsou tu spokojenější a srdečnější. Taky mi chyběli moji kamarádi. A teplo," vysvětlil Petr Paťcha z Pardubic.

Vyšlo v Pardubickém deníku 7. srpna 2013

zbývá
433
slov
3 minut