Normální debil je spíše přehlídkou scének z doby socialismu

15. říjen 2016 (před rokem)

divadlo kultura recenze   Komediální deník o dospívání v socialismu s názvem Normální debil představilo Východočeské divadlo v Pardubicích na své Malé scéně ve dvoře. Nastudoval ji autor hry Robert Bellan, jenž si ke spolupráci přizval herce Josefa Pejchala, Jindru Janouškovou, Janu Ondruškovou a Petra Borovce.


ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Volby, všude samé volby

14. říjen 2016 (před rokem)

Ze života novináře   Období kolem voleb není náročné jen pro politiky, ale i pro novináře. Musíme totiž neustále psát nejrůznější analýzy – předvolební, volební, povolební, popovolební a popopovolební, zprávy, ankety a rozhovory. A spoustu dalších věcí.


Mlýnský ostrov uprostřed Pardubic se promění, rozhodne soutěž

11. říjen 2016 (před rokem)

zpravodajství   Pardubičtí radní hledají co nejlepší způsob využití Mlýnského ostrova, jedinečné lokality v centru města, jejíž ústřední dominantou jsou památkově chráněné Automatické mlýny. Koncept rozvoje by měl navázat na přestavbu samotných mlýnů. Lukrativní lokalita v okolí Automatických mlýnů, vybudovaných v letech 1909 až 1911 podle návrhu Josefa Gočára, by měla získat důstojnější zázemí. O tom, kdo vytvoří regulační plán pro tuto lokalitu, rozhodne odborná porota na základě soutěžního workshopu.


Na pardubické univerzitě studuje pět set cizinců. Dorazili i z Turecka

7. říjen 2016 (před rokem)

školství zpravodajství   Na univerzitě v Pardubicích letos studují také vysokoškoláci z Ukrajiny, Kazachstánu, Ghany i Indie. Nechybí ani Turci, jejichž příjezd byl kvůli červencovému pokusu o vojenský převrat v ohrožení.


ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Jaké to je být zp(iv)ovědnicí

7. říjen 2016 (před rokem)

Ze života novináře   Až nepřirozeně často se mi stává, že mě oslovují cizí lidé. Určitě to bude tím, že mám auru otevřeného člověka, ze kterého empatie jenom srší. (Protože tohle vysvětlení zní líp, než kdybych řekla, že jsem divná.) Nejčastěji si se mnou neznámí lidé začínají povídat na nádraží nebo ve vlaku. Odtamtud se totiž dost těžko utíká. A na záchrannou brzdu nedosáhnu.


Další volební reklama bez povolení. Čáslavka ji nechal odstranit

6. říjen 2016 (před rokem)

kauza politika zpravodajství   Kandidáti do Senátu sice v Pardubicích nepřinesli žádná velká témata, rozhodně se ale o nich mluví. Ne však zrovna v pozitivním smyslu. Už na konci září se takto „zviditelnil“ kandidát za hnutí ANO Jaroslav Menšík, který si na městském pozemku, u nejrušnější křižovatky v Pardubicích mezi nákupním Palácem a arénou, nechal postavit obří billboard (psali jsme o tom zde). Obrovské konstrukci však chybělo náležité stavební povolení a po rozsáhlé diskusi pak musel Menšík stavbu nechat odstranit.


Na slavnostech zazpívá Basiková, chybět nebude ani laserová show

6. říjen 2016 (před rokem)

kultura zpravodajství   Program plný novinek, ale i tradičních akcí letos v Pardubicích nabídnou Podzimní městské slavnosti. Ty se budou konat od čtvrtka do neděle 10. října. Vrcholem bude sobotní ohňostrojová show na zámeckém rondelu.


Miliardy z Unie pro „Hradubice“ mohou pomoci školám i cestujícím

30. září 2016 (před rokem)

zpravodajství   Nové dopravní terminály, nákupy vozidel městské hromadné dopravy, výstavba dvou nových lávek přes Labe, cyklostezka do Hostovic, modernizace a nové vybavení učeben fyziky, chemie, počítačů, matematiky nebo dílen na základních školách, opravy významných národních kulturních památek. V těchto a řadě dalších projektů by měly pomoci evropské dotace, které mohou Východočeši získat prostřednictvím Strategie ITI neboli Integrované územní investice.


Za pár minut skončil na vozíku. Desetiletý chlapec ale svůj boj nevzdává

26. září 2016 (před rokem)

hudba kultura story   Tata Bojs, Portless, Márdi z Vypsané fixy a Sabrage se představí na benefici, která se uskuteční v úterý od 19 hodin v pardubickém ABC klubu. Její výtěžek půjde na podporu Nicolase Novotného, desetiletého chlapce, který je kvůli nemoci upoutaný na invalidní vozíček.


ZE ŽIVOTA NOVINÁŘE: Sprosté slovo recenze

23. září 2016 (před rokem)

Ze života novináře   Pomalu nám začíná nová divadelní i klubová sezóna, proto se dneska podíváme na to, co obnáší psaní recenzí. A upřímně – je to pěkně sisyfovská práce. Jen místo toho, abyste tlačili nahoru na horu šutr, spíš balancujete jako provazochodec, který zároveň žongluje. S medicinbaly. Výbušnými. Protože ať napíšete jakoukoli recenzi, vždycky se to někoho dotkne. I v případě, že dáte hodnocení 90 %.